Zdrowie i Uroda

Wybór butów do biegania może być przytłaczający. Istnieje wiele różnych marek, typów, stylów i kolorów butów do wyboru. To może być trudne do zawężenia, który but jest właśnie dla Ciebie.

 

W celu znalezienia najbardziej wygodnego buta do biegania, ważne jest, aby określić, jaka kategoria buta jest potrzebna.

 

Jeśli masz płaskostopie, buty motion control są dla Ciebie najlepsze. Pomagają one zminimalizować nadpronację i zapewniają stopom stabilną pozycję. Buty kontrolujące ruch mają również twardą piętę, która zapewnia wsparcie, gdy Twoja stopa uderza o ziemię. Buty kontrolujące ruch obejmują buty stabilizujące, kontrolujące ruch i amortyzujące/proprioceptywne.

 

Jeśli masz wysokie lub niskie łuki, buty neutralne są najlepszym rozwiązaniem. Buty neutralne zapewniają odpowiednią ilość amortyzacji, jednocześnie pozwalając stopie na naturalne funkcjonowanie podczas biegu. Buty stabilizujące to dobry wybór, jeśli masz wysokie łuki, ale nadal potrzebujesz pewnego wsparcia. Buty z amortyzacją są przeznaczone dla biegaczy z niskimi łukami i minimalnymi problemami z pronacją.

 

Motion-control i buty stabilizujące są przeznaczone specjalnie dla biegaczy, którzy mają nadpronację (lub płaskostopie). W przypadku, gdy podczas biegu lub chodzenia stopa podwija się do wewnątrz, powoduje to zazwyczaj obciążenie zewnętrznej części stopy.