Firmy

Kształtki wykorzystywane w systemach transportujących wodę i gaz tworzą rozbudowaną grupę. Szczególnie popularne są kształtki żeliwne, które odznaczają się wysokim stopniem odporności na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Poniżej poświęcamy im więcej miejsca, przestawiamy najważniejszą specyfikację oraz prezentujemy najchętniej wybierane rodzaje. 

Żeliwo – przeznaczenie i funkcje

Kształtki żeliwne stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. Wszędzie tam, gdzie korzysta się z armatury i obsługujących je układów, mogą występować także kształtki żeliwne. Żeliwo jest materiałem chętnie wykorzystywanym w hydraulice z uwagi na jego żywotność. Przez wiele lat może być wystawione na kontakt z wodą, bez obaw o degradację powierzchni lub procesy rdzewienia. Żeliwo jest także niewrażliwe na destabilizujące oddziaływanie sił fizycznych – niezależnie, czy znajdzie się w tynku, czy w gruncie. 

Kształtki żeliwne – najpopularniejsze rodzaje 

Kształtki żeliwne możemy podzielić na kilka kategorii, w zależności od ich kształtu i sposobu wyprofilowania. Wymienić można: kolanka, trójniki, zwężki oraz króćce. Ponadto występują także kołnierze, czwórniki, łuki, łączniki RR i łączniki typu rurowo-kołnierzowego. 

Znajdują zastosowanie w najróżniejszych układach wodociągowych oraz ciepłowniczych. Bez ich wykorzystania armatura przemysłowa byłaby w wielu miejscach niebezpieczna i niestabilna. Ich głównym zadaniem jest regulowanie oraz uszczelnianie przepływu pionowego jak i poziomego. 

Pomimo faktu, że kształtki te są wykonane z żeliwa, nadają się także do stosowania w systemach z tworzyw sztucznych. Na przykład w orurowaniach wykonanych z PCV lub PE. Optymalne właściwości użytkowe podkreśla fakt, że kształtki żeliwne można zamontować w niemal dowolnym miejscu i dowolnej pozycji.