Zycie i Styl

Bycie asertywnym oznacza komunikowanie swoich potrzeb i pragnień w sposób jasny, bezpośredni i uczciwy, bez bycia agresywnym. Innymi słowy, asertywność polega na stawaniu w swojej obronie przy jednoczesnym utrzymywaniu dobrych relacji z innymi. To nie jest tylko kwestia poddania się temu, czego chcą lub potrzebują wszyscy inni.

 

Z drugiej strony, kiedy jesteś pasywny, masz tendencję do unikania konfrontacji i konfliktów, nie wyrażasz swoich myśli i uczuć bardzo dobrze i nie czujesz się naprawdę komfortowo z tym, kim jesteś. Może to prowadzić do wielu frustracji, ponieważ zawsze idziesz na kompromis, co chcesz i potrzebujesz ze względu na kogoś innego. Pasywni ludzie są często postrzegani przez innych jako osoby o słabej woli i uległe, ponieważ mają tendencję do poddawania się i iść razem z tym, co dzieje się wokół nich.

To normalne, że w zależności od sytuacji można być asertywnym lub pasywnym. Możesz czuć się bardziej asertywny w pracy niż w domu lub odwrotnie. Czasami możesz być bardziej pasywny w stosunku do jednej osoby niż drugiej. Jeśli tak jest, nie oznacza to, że coś jest z Tobą nie tak – oznacza to jedynie, że w różnych sytuacjach obowiązują różne normy społeczne, dlatego ważne jest, aby rozpoznać te różnice i odpowiednio na nie zareagować.