Nauka

Laktoza, powszechnie występująca w produktach mlecznych, należy do rodziny związków chemicznych zwanych disacharydami. Podstawową funkcją laktozy jest dostarczanie organizmowi energii poprzez jej przekształcenie w glukozę. Jednak laktoza może być trawiona tylko przez pewne grupy bakterii i jest jednym z głównych składników naszego stolca i wzdęć.

 

Laktoza jest rozkładana na dwa cukry proste przez enzym zwany laktazą. Wraz z wiekiem nasza zdolność do trawienia laktozy maleje, ponieważ zmniejsza się ilość tego enzymu, który produkujemy. Zjawisko to może powodować u niektórych osób objawy takie jak gazy, wzdęcia, nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcze, a nawet wymioty, gdy spożywają pokarmy o dużej zawartości laktozy. Te nieprzyjemne objawy są częściej związane ze spożywaniem produktów mlecznych, takich jak lody czy mleko, niż innych pokarmów, ponieważ proces ich trawienia trwa znacznie dłużej niż w przypadku innych rodzajów żywności; czas ten pozwala bakteriom jelitowym na rozłożenie znacznie większej ilości węglowodanów, niż byłoby to możliwe bez ich obecności.

 

Dokładna przyczyna spadku produkcji laktazy nie jest znana, ale uważa się, że ludzie przestali produkować duże ilości laktazy, gdy zaczęli spożywać więcej skrobi z ziaren niż z produktów mlecznych. Więcej na: liveasily.pl.