Aktualności

Materiał, który jest znany od starożytności

Urządzając dom w dzisiejszych czasach mamy naprawdę sporo możliwości. Poza samą dostępnością sporem ilości mebli i materiałów, mamy także przedmiotu użytkowej, które wyróżniają określone style. Znajdziemy dodatki w stylach klasycznych, ale także minimalistycznych czy też nowoczesnych. Jeden z trendów to powrót do ekologii. W tej grupie świetnie odnajdują się produkty z wikliny.

Wiklina cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest sporą konkurencją dla rattanu. Nie jest to produkt nowy, ponieważ wikliniarstwo było już praktykowane w starożytności. Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że jest to rzemiosło takie stare jak ludzkość. Tradycja wyplatania wyrobów z wikliny wiąże się z zapotrzebowaniem na przeróżne użytkowe przedmioty przy braku znajomości techników innego rodzaju materiałów. W starożytności korzystali z tego, co oferowała im natura. Obok traw, drewna, kości, łyka, wytrzymałe oraz elastyczne pędy tejże rośliny były bardzo cennymi surowcami.

Jakie są zalety produktów z wikliny?

Wikliniarstwo dostarcza miłośnikom produktów naturalnych nie tylko ciekawe elementy wyposażenia wnętrz, ale także szereg przedmiotów użytkowych, a do tego dekoracji. Podstawą produkcji są kosze wiklinowe, które były od pokoleń wyposażeniem obowiązkowym każdego domu. W wikliny są wytwarzane meble tarasowe,ogrodowe, donice, kwietniki, legowiska dla zwierząt, maty, kufry, płotki czy też skrzynie. Wszystkie produkty z wikliny mogą się pochwalić wieloma zaletami. O czym mowa?

Mowa tutaj o braku potrzeby ich malowania czy też lakierowana. Do tego dochodzi nietoksyczny oraz naturalny charakter materiału bez żadnych chemikaliów. Można także liczyć na bardzo wysoką elastyczność, wieloletnią trwałość, estetyczny wygląd zarówno nowych, jak i także produktów wyeksploatowanych. Mamy także zapewnione bogactwo naturalnych kolorów, łatwość utrzymania w czystości, lekkość, a przy odpowiedniej impregnacji – także wysoką odporność na środowiskowe warunki.