Aktualności

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mobilne, łatwe do ukrycia urządzenia, służące do monitoringu. Przykładem sprzętu, który od jakiegoś czasu bije rekordy popularności, jest fotopułapka. Czym charakteryzuje się takie rozwiązanie i dla kogo jest przeznaczone?

Chodzi o niewielkie urządzenie, którego można używać do monitorowania jakiegoś obszaru. Przedrostek foto- wskazuje, że sprzęt jest dodatkowo wyposażony w rejestrator obrazu – aparat lub kamerę wideo. W połączeniu z czujnikiem ruchu tworzy pułapkę, która znacząco może zwiększyć nasze bezpieczeństwo lub dostarczyć odpowiedzi na pytanie, co dzieje się na posesji pod naszą nieobecność.

Fotopułapka to narzędzie bardzo często wykorzystywane przez straż leśną. Leśnicy w swojej pracy obserwują zachowania i migracje zwierząt, a te odbywają się głównie nocą lub poza zasięgiem ludzkiego wzroku. Dodatkowo pułapki rejestrujące obraz pomagają zidentyfikować kłusowników albo osoby, które zostawiają w lesie śmieci. Jednak las to tylko jeden z setek sposobów na wykorzystanie fotopułapki. Z powodzeniem może ona służyć jako sprzęt do monitorowania prywatnej posesji. W jaki sposób?

Wiele osób cierpi z powodu powracających aktów wandalizmu albo zachowań sąsiadów, którzy podrzucają śmieci na cudze posesje. Fotopułapka jest idealnym rozwiązaniem. Chociaż wyposażona w nowoczesną kamerę i sprzężona z czujnikiem ruchu, jest jednocześnie niewielka i łatwo ją ukryć. Zwykle szybko wtapia się w tło i może zostać zainstalowana w miejscu, które nie rzuca się w oczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo zidentyfikować osobę, która nas nęka, a następnie zgłosić całe zdarzenie policji i domagać się od sprawcy zadośćuczynienia. Bardzo często nagrania z tego typu kamer mogą zostać wykorzystane jako istotne dowody w sprawach sądowych, np. o uszkodzenie lub zniszczenie mienia.

Jak wybrać najlepszy model pułapki? Dobrze jest decydować się na zakup po uprzednim określeniu własnych potrzeb i zapoznaniu z parametrami dostępnych na rynku urządzeń. Niektórym nabywcom wystarczy sprzęt, który wykonuje zdjęcia, natomiast inni oczekują nagrań wideo, najlepiej w wysokiej rozdzielczości. Oferowane pułapki mogą działać w różnych trybach – są takie, które spełnią swoje zadania jedynie za dnia, inne zaś mogą czuwać przez całą dobę. Wybierając fotopułapkę, nie warto kierować się wyłącznie niską ceną. Produkty budżetowe albo te wyprodukowane przez nieznane firmy mogą kusić atrakcyjną ofertą, ale najczęściej nie zadowalają jakością działania. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo swojej posesji, nie warto oszczędzać.