Zdrowie i Uroda

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Zmagają się z nią osoby zarówno młodsze, jak i starsze, bez względu na płeć. W ciągu ostatnich lat pojawia się coraz więcej osób cierpiących na tę chorobę. Niska świadomość społeczna o tym zaburzeniu sprawia, że nie jest ona często traktowana poważnie, a wiele osób boi się przyznać, że na cierpi na depresję. Pamiętajmy, że jest to choroba, której nie powinniśmy się wstydzić, a pomoc specjalisty może okazać się zbawienna dla naszej psychiki.

Przyczyny depresji

Depresja może mieć podłoże genetyczne, hormonalne, biologiczne lub psychologiczne. Depresja bardzo często rozwija się powoli, jednak jej pierwsze symptomy mogą wystąpić już w dzieciństwie. Depresja może być spowodowana przez doświadczanie intensywnego stresu, traum, przemocy fizycznej lub psychicznej w domu, czy w szkole. Na rozwój depresji wpływ mają również niektóre medykamenty, które wpływają na zmiany gospodarki hormonalnej, np. leki antykoncepcyjne. Depresja może pojawić się u osób cierpiących już na inne choroby, m.in. zwyrodnieniowe, naczyniowe, czy fizyczne, takie jak nowotwory.

Specjaliści mówią także o tym, że niektóre osoby mogą mieć predyspozycje do depresji, zważywszy na ich sposób bycia i osobowość. Częściej na depresję zapadają osoby introwertyczne, z pesymistycznym lub neurotycznym poglądem na świat, czy takie, które mają skłonność do perfekcjonizmu. Te cechy osobowości mogą powodować większą potrzebę izolacji od społeczeństwa, częstszy spadek nastroju, czy nakładanie na siebie dodatkowej presji i trudnych do spełnienia oczekiwań.

Depresja – objawy

Do głównych objawów depresji należy ogólny spadek samopoczucia, brak ogólnej energii oraz motywacji do działania. Osoby cierpiące na depresję mogą mieć trudności z dbaniem o higienę, wstawaniem z łóżka, czy wykonywaniem powierzonych im zadań. Nawet jeżeli zaczną wykonywać swoje obowiązki, nie są na tyle skoncentrowane, aby móc je spełnić efektywnie. Na dodatek myślą bardzo negatywnie, mogą mieć znacznie obniżoną samoocenę i być przekonane o swojej nieuniknionej porażce we wszystkim, za co się zabiorą. Chorzy na depresję mają tendencję do izolacji społecznej, często nawet boją się interakcji z innymi, nawet z najbliższymi osobami. Może to wynikać ze wstydu i poczucia winy, czy ogólnego braku motywacji do kontaktów międzyludzkich. Rytm dobowy chorych jest najczęściej zaburzony. Mają oni problemy ze snem i jego utrzymaniem. Często zauważa się, że cierpiący na depresję mają znacznie obniżony nastrój oraz spadek energii rano, a dopiero wieczorem czują się trochę lepiej. Takie osoby, zwłaszcza w cięższych odmianach depresji, mają myśli oraz tendencje samobójcze.

Leczenie depresji

Leczenie depresji polega przede wszystkim na eliminacji objawów oraz profilaktyce nawyków. Dlatego też często sama farmakoterapia, którą może zalecić psychiatra, nie wystarczy. Samo zwalczenie objawów może zdać się na nic, jeżeli osoba nie pracuje nad zmianą swoich nawyków. To właśnie złe nawyki najczęściej przyczyniają się do nawrotów objawów. Dzięki psychoterapii można zmienić swój sposób myślenia, jak również zrozumieć lepiej siebie i to, skąd biorą się pewne zachowania oraz problemy. Terapia farmaceutyczna jest najczęściej traktowana jako metoda leczenia wspierająca psychoterapię. Dzięki https://receptomat.pl/ po e-konsultacji ze specjalistą i wypełnieniu formularza online można uzyskać e-receptę na leki antydepresyjne lub znaleźć wsparcie w znalezieniu specjalisty, który najlepiej pomoże w zwalczaniu konkretnych objawów.

Zdj. główne: Stefano Pollio/unsplash.com