Motoryzacja

To prawda – samochody się starzeją. Według badań przeprowadzonych w 2012 roku przez IHS Automotive, średni wiek samochodów na drogach stale rośnie od 1960 roku, przechodząc z 7 lat do 10,3 lat w 2012 roku. Innymi słowy, średni wiek samochodu na drodze jest teraz starszy niż kiedykolwiek wcześniej. Mając to na uwadze, dobrym pytaniem do zadania jest “Jaka jest najstarsza marka samochodu?”.

W 1905 roku niemiecki inżynier Karl Benz przedstawił pierwszy na świecie samochód produkowany masowo: trójkołowy pojazd silnikowy o nazwie Benz Patent Motorwagen. W następnym roku wprowadził do produkcji czterokołowy model o nazwie Mercedes 35 KM i wprowadził go do produkcji. Tak więc te dwa samochody byłyby prawdopodobnie najstarszymi markami samochodowymi istniejącymi dzisiaj.

Czy za 100 lat nadal będą istnieć? Trudno powiedzieć na pewno, ale Wikipedia wspomina, że Benz jest obecnie własnością Daimler AG, a Mercedes-Benz USA jest częścią Chrysler Group LLC, więc wygląda na to, że obie firmy wciąż są silne. Być może za 100 lat pojawi się inna marka i rzuci im wyzwanie jako najstarszym markom samochodowym w okolicy? Więcej na startmoto.pl