Aktualności

Ruchliwość jelit, tzw. perystaltyka, to jedno z tajemniczych zjawisk, które zachodzą w naszym ciele. To właśnie dzięki niej, to co jemy trafia do kolejnych etapów przemiany materii. Na jej efektywność wpływ mają różnorodne czynniki, jednak jednym z nich jest odpowiednia dawka błonnika pokarmowego. “Producent naturalnych błonników pokarmowych” to ostatnio coraz częściej używane określenie, które kierowane jest do firm, produkujących różnego rodzaju suplementy diety. Czym jest jednak błonnik i jaki ma wpływ na nasz przewód pokarmowy?

Błonnik – definicja i typy

Z definicji, błonnik pokarmowy to mieszanina różnych typów polisacharydów, które są odporne na działanie enzymów trawiennych w organizmie człowieka. Błonnik rozpuszczalny to jedna z dwóch podstawowych kategorii błonnika pokarmowego. Tworzy on żel podczas trawienia, co pomaga spowolnić proces. Błonnik nierozpuszczalny z kolei, nie ulega żelowaniu i pomaga dodawać objętości naszym stolcom, ułatwiając przemieszczanie się ich przez przewód pokarmowy.

W praktyce, większość błonników pokarmowych jest mieszaniną tych dwóch typów, chociaż w różnych proporcjach. Oba typy są ważne dla naszego zdrowia, dlatego koniecznym jest dostarczanie ich naszemu organizmowi roślinnych źródeł błonnika lub wysokiej jakości suplementów diety od odpowiedniego producenta naturalnych błonników pokarmowych.

Produkt naturalnych błonników pokarmowych – skąd powstają?

Każdy producent naturalnych błonników pokarmowych uważnie dobiera swoje składniki, aby zapewnić najlepszą jakość swoim konsumentom. Najczęściej stosowanymi źródłami błonnika są owoce, szczególnie te o grubej skórce, warzywa, nasiona, orzechy i pełnoziarniste produkty zbożowe. Właśnie one są najbogatszym źródłem tej cennej substancji.

Chociaż nie mamy możliwości, aby samodzielnie zrobić z nich własny błonnik pokarmowy, jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednią dawkę poprzez zbilansowaną dietę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej ilości błonnika poprzez produkty spożywcze, wtedy warto sięgnąć po suplementy diety od sprawdzonego producenta naturalnych błonników pokarmowych.

Wpływ błonnika na przewód pokarmowy

Zgodnie z wieloma badaniami, regularne przyjmowanie odpowiedniej ilości błonnika posiada wiele korzyści dla naszego organizmu. Pierwszą z nich jest poprawa pracy naszego przewodu pokarmowego. Dzięki błonnikowi, nasze jelita pracują sprawniej i ryzyko zaparć jest znacznie mniejsze. Błonnik pokarmowy przyspiesza także proces trawienia, dzięki czemu nasz organizm szybciej pozbywa się toksyn i niewłaściwych substancji.

Błonnik jest również niezwykle ważny dla osób, które walczą z nadwagą lub otyłością. Dzięki temu, że zwiększa uczucie sytości po posiłku, pomaga kontrolować apetyt i zapobiec nadmiernemu jedzeniu. Długotrwałe badania pokazały, że regularne spożywanie błonnika, szczególnie w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną, może pomóc w utrzymaniu zdrowego ciała i umysłu.