Autorzy na literę: W

Wagner Ryszard

(ur. 22 maja 1813 w Lipsku, zm. 13 lutego 1883 w Wenecji) – niemiecki kompozytor okresu romantyzmu.

Wajda Andrzej

(ur. 6 marca 1926 w Suwałkach) – polski reżyser filmowy i teatralny, współtwórca polskiej szkoły filmowej, senator I kadencji w latach 1989–1991.

Waldorff Jerzy

h. Nabram (ur. 4 maja 1910 w Warszawie, zm. 29 grudnia 1999 tamże) – polski pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny, w XX-leciu międzywojennym luźno związany z obozem "młodokonserwatystów".

Walpole Horace

(ur. 24 września 1717 w Londynie, zm. 2 marca 1797), pisarz angielski, syn Roberta Walpole'a pierwszego premiera Wielkiej Brytanii. Od 1791 roku był hrabią Orford.

Waltar Mika

Brak informacji o tym autorze.

Walter Benjamin

(ur. 15 lipca 1892 r. w Berlinie, zm. 26 września 1940 r. w Portbou) – niemiecko-żydowski filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, marksistowski krytyk literacki i eseista.

Walters J. Donald

Brak informacji o tym autorze.

Wandachowicz Jakub

(ur. 27 listopada 1975) – polski basista, członek zespołu Cool Kids of Death, autor tekstów piosenek, kompozytor.

Wangchuck Jigme Singye

Dżigmie Wangczuk (ur. 11 listopada 1955), czwarty król Bhutanu w latach 1972-2006, abdykował. Syn króla Jigme Dorji Wangchucka.

Wańkowicz Melchior

(ur. 10 stycznia 1892 w Kalużycach na Mińszczyźnie, zm. 10 września 1974 w Warszawie) – polski pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta. Debiutował artykułami w prasie jeszcze pod zaborem rosyjskim; pierwsze tomy reportaży i wspomnień (W kościołach Meksyku, Szczenięce lata, Opierzona rewolucja) wydał w okresie międzywojennym. Podczas II wojny światowej pracował jako korespondent wojenny przy II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa, bezpośrednio po wojnie wydał swoją najbardziej znaną książkę – Bitwę o Monte Cassino – dzieło o największej bitwie tego korpusu w 1944. Wydarzeniom wojennym poświęcił też m.in. tomy Wrzesień żagwiący, który przyczynił się do powstania i umocnienia legendy obrony Westerplatte i Hubalczyków, i Ziele na kraterze. Bezpośrednio po wojnie przebywał na emigracji, w 1958 powrócił do rządzonej przez komunistów Polski. W 1964 podpisał tzw. List 34, z protestem m.in. przeciwko cenzurze, przez co naraził się na proces sądowy i kilkutygodniowe uwięzienie. We wczesnym okresie twórczości używał też niekiedy pseudonimu Jerzy Łużyc. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej.

Warhol Andy

(ur. 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu, w Pensylwanii, USA, zm. 22 lutego 1987 w Nowym Jorku, USA) – wszechstronny artysta, najbardziej znany przedstawiciel pop-artu. Andy Warhol znany jest przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii. Powstałe dzięki tej metodzie sitodruki prezentują produkty konsumpcyjne z przeciętnej amerykańskiej lodówki, tj.: puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell, oraz przedmioty z życia codziennego, np. maki, banany, pudełka proszku Brillo. Serigrafia umożliwiła Warholowi odtwarzanie wystylizowanych portretów największych gwiazd świata rozrywki, do których należeli: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvis Presley, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor. Tworzył także wizerunki innych powszechnie znanych postaci, którymi byli wówczas Mao Zedong, Lenin czy artysta Joseph Beuys. Andy Warhol traktował wszystko co malował przedmiotowo i bez zbędnych emocji. Proszek Brillo i banknoty dolarów miały dla niego taką samą wartość jak podobizny ludzi mu współczesnych – wszystko to artykuły konsumpcyjne społeczeństwa amerykańskiego, przedmioty pop.

Warren Mercy Otis

Brak informacji o tym autorze.

Washington George

(pol. Jerzy Waszyngton), (ur. 22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

Wąsik Michał

Brak informacji o tym autorze.

Wasylkowski Janusz

(ur. 1933) polski poeta, pisarz, satyryk, aforysta; dyrektor Instytutu Lwowskiego. Kierował w Warszawie Telewizyjnym Teatrem Rozrywki i Teatrem „Buffo”.

Wattenberg Ben J.

Brak informacji o tym autorze.

Watterson Bill

Brak informacji o tym autorze.

Waydyk Zbigniew

(ur. 20 listopada 1924 r. w Świsłoczy, zm. 21 stycznia 2003 r.) - polski pisarz i poeta.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna
Kto jeszcze chciałby się wyrwać z wyścigu szczurów?

Wymagane zalogowaniezamknij

Lub błyskawiczna rejestracja