Autorzy na literę: V

Vachss Andrew

(ur. 1942) amerykański pisarz.

Valery Paul Ambroise

(ur. 30 października 1871 w Sète, zm. 20 lipca 1945 w Paryżu) – poeta i eseista francuski, symbolista. Członek Akademii Francuskiej.

Vann Gerald

Brak informacji o tym autorze.

Vasconcelos de José Mauro

(ur. 26 lutego 1920 w Rio de Janeiro, zm. 1984 w São Paulo) – pisarz brazylijski. Syn ojca Portugalczyka i indiańskiej matki. Jeden z najpopularniejszych za granicą pisarzy brazylijskich, w kraju nie uzyskał uznania. Studiował prawo, medycynę, filozofię, malarstwo. Był trenerem, handlarzem, rybakiem, nauczycielem i pielęgniarzem w dżungli.

Vauvenargues De Luc

(1715–1747) francuski pisarz, aforysta i moralista.

Vega Carpio De Felix Lope

właściwie Félix Lope de Vega y Carpio (ur. 25 listopada 1562 w Madrycie, zm. 27 sierpnia 1635 tamże) – dramatopisarz hiszpańskiego baroku, twórca lirycznego dramatu hiszpańskiego, w którym tragizm splatał się z komizmem, a realizm z fantastyką. W sposób mistrzowski budował intrygę swoich utworów i portrety bohaterów. Napisał około 2200 sztuk, z których zachowało się 500, w większości opartych na historii i legendach ludowych. Biorąc pod uwagę ilość napisanych przez niego dzieł, jest jednym z najbardziej płodnych autorów literatury światowej.

Vegetius

– pisarz rzymski żyjący w IV w.n.e. Twórca dzieła De re militari (O sztuce wojskowej), w którym zawarł wiele informacji dotyczących sprawowania wojny i taktyki bitewnej Cesarstwa rzymskiego. W pracy tej opisuje między innymi proces adaptacji łuku kompozytowego zapożyczonego od Hunów. W dziele Digesta Artis Mulomedicinae poświęconej leczeniu koni i źrebiąt w której opisał również konie Hunów.

Velde de Van

nazwisko holenderskich malarzy działających w XVII wieku.

Venclova Tomas

(ur. 11 września 1937 w Kłajpedzie) – litewski poeta, eseista, publicysta, badacz i tłumacz literatury pięknej.

Venier Jean

Brak informacji o tym autorze.

Verba

– polski zespół muzyczny pochodzący z Piły, którego początki sięgają 1997.

Vest George

Brak informacji o tym autorze.

Vetulani Jerzy

(ur. 21 stycznia 1936 roku w Krakowie) - profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, doctor honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pracownik Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Ukończył kierunki biologia i chemia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich. Syn Adama Vetulaniego, wnuk Franciszka Latinika ze strony matki.

Vichko Kara

Brak informacji o tym autorze.

Vidal Henri

Brak informacji o tym autorze.

Vilar Esther

(ur. 16 września 1935 w Buenos Aires) – niemiecka pisarka i dramaturg. Z wykształcenia jest lekarzem.

Villamor

Brak informacji o tym autorze.

Villas Violetta

("VV"), właściwie Czesława Maria de domo Cieślak, primo voto Gospodarek, secundo voto Kowalczyk (ur. 10 czerwca 1938 w Liège jako Violetta Élisa Cieślak) – polska i międzynarodowa artystka estradowa, śpiewaczka operowa i operetkowa, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa, kompozytorka, autorka tekstów. Jej głos jest charakteryzowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali, obejmującej 5 oktaw. Posiadaczka słuchu absolutnego. Posiada umiejętność gry na fortepianie, puzonie oraz skrzypcach. Przez wielu uważana za legendę polskiej muzyki, w prasie francuskiej i amerykańskiej określana jako "głos ery atomowej" oraz "biały kruk wokalistyki światowej". Przez kilka dekad polski symbol seksu. Mówi biegle w języku francuskim, dawniej operowała także językiem walońskim. Honorowa obywatelka Lewina Kłodzkiego i New Britain.

1 | 2 | Następna
Kto jeszcze chciałby się wyrwać z wyścigu szczurów?

Wymagane zalogowaniezamknij

Lub błyskawiczna rejestracja