Autorzy na literę: H

Hiaasen Carl

(ur. 12 marca 1953 w Plantation w pobliżu Fort Lauderdale na Florydzie w Stanach Zjednoczonych) – amerykański pisarz i dziennikarz, autor powieści sensacyjnych oraz powieści przygodowych dla młodzieży.

Higgins Jack

właściwie Harry Patterson, pseudonim Martin Fallon, James Graham, Hugh Marlowe (ur. 27 lipca 1929 w Newcastle upon Tyne, Anglia) – angielski pisarz, autor cieszących się ogromną popularnością powieści sensacyjno-przygodowych z czasów II wojny światowej oraz z okresu zimnej wojny, łączących w wartkiej akcji zapis autentycznych wydarzeń z fikcją literacką.

Hildebrand Dietrich von

(ur. 12 października 1889, zm. 26 stycznia 1977) - niemiecki filozof i teolog katolicki zwany przez papieża Piusa XII "XX-wiecznym Doktorem Kościoła".

Hill Gene

Brak informacji o tym autorze.

Hille Peter

(1854–1904) niemiecki pisarz.

Hillsum Etty

Brak informacji o tym autorze.

Hipokrates

(ur. ok. 460 p.n.e. na wyspie Kos, zm. ok. 370 p.n.e. w Larysie) – lekarz grecki, jeden z najwybitniejszych prekursorów współczesnej medycyny, obdarzony przydomkiem "ojca medycyny". Jego imię pierwotnie zapisywane było przez dwa p(π). Z czasem jednak, w XX wieku, dokonano zmiany pisowni na jedno p. Obecnie wraca się do pierwotnej pisowani przez dwa p (π). Różnica o tyle istotna, iż Hipokrates oznacza z greckiego podwładny, a Hippokrates – koniowładny.

Hirszfeld Ludwik

(ur. 5 sierpnia 1884 w Warszawie, zm. 7 marca 1954 we Wrocławiu) – lekarz, bakteriolog i immunolog, twórca polskiej szkoły immunologicznej oraz nowej dziedziny nauki – seroantropologii.

Hitchcock Alfred

(ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.

Hitler Adolf

(ur. 20 kwietnia 1889 w Braunau am Inn, zm. 30 kwietnia 1945 w Berlinie) – niemiecki polityk, kanclerz Rzeszy od 30 stycznia 1933, Wódz i kanclerz Rzeszy (niem. Führer und Reichskanzler) od 1 sierpnia 1934 (łącząc stanowiska prezydenta i kanclerza Rzeszy), przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), ideolog niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem, narodowym socjalizmem lub nazizmem – od niemieckiej nazwy partii (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei), twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości.

Hitokuse Hito-ni

Brak informacji o tym autorze.

Hobbes Thomas

(ur. 5 kwietnia 1588 w Westport w Anglii, zm. 4 grudnia 1679 w Hardwick Hall) – angielski filozof, autor dzieła Lewiatan (1651), traktatu, w którym dowodzi, że jedynym sposobem uniknięcia zła, jakie spotyka ludzi żyjących w tzw. stanie natury, jest zawarcie umowy przekazującej nieograniczoną, absolutną władzę w ręce suwerena.

Hochheim z Eckhart

lepiej znany jako Mistrz Eckhart (niem. Meister Eckhart) (ok. 1260-1327/1328 w Kolonii lub Awinionie), niemiecki mistyk, filozof i teolog, dominikanin. Przedstawiciel mistyki nadreńskiej.

Hoffer Eric

(1902–1983) amerykański pisarz.

Hoffmanowa Klementyna

(ur. 23 listopada 1798 w Warszawie, zm. 21 września 1845 w Passy koło Paryża) – polska prozaiczka, popularyzatorka, tłumaczka, wydawczyni, jedna z pierwszych polskich pisarek dla dzieci. Współtwórczyni i przewodnicząca Związku Dobroczynności Patriotycznej. Była pierwszą kobietą w Polsce utrzymującą się z pracy twórczej i pedagogicznej, jakkolwiek pisarstwo stanowiło jej główne zamiłowanie. Córka Ignacego Tańskiego, polskiego pisarza.

Hokusai

(znany głównie pod imieniem Hokusai) – jeden z najwybitniejszych i najpłodniejszych japońskich malarzy i twórców barwnych drzeworytów w stylu ukiyo-e. Urodził się w 31 października 1760 w Edo (obecnie Tokio), zmarł 18 kwietnia 1849.

Holbach Paul Thiry

(ur. 8 grudnia 1723 w Edesheim, zm. 21 stycznia 1789 w Paryżu) – oświeceniowy filozof francuski, encyklopedysta Wielkiej Encyklopedii Francuskiej. Urodzony jako Paul Heinrich Dietrich w Edesheim, w Niemczech.

Holderlin Friedrich

(ur. 20 marca 1770 w Lauffen, zm. 7 czerwca 1843 w Tybindze) – niemiecki poeta, uznawany za jednego z prekursorów klasyki weimarskiej oraz romantyzmu.

Holland Agnieszka

(ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.

Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna
Kto jeszcze chciałby się wyrwać z wyścigu szczurów?

Wymagane zalogowaniezamknij

Lub błyskawiczna rejestracja