Autorzy na literę: F

Fredro Aleksander

hrabia herbu Bończa (ur. 20 czerwca 1793 w Surochowie, zm. 15 lipca 1876 we Lwowie) – polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta, wolnomularz. Tworzył w epoce romantyzmu.

Fredro Andrzej Maksymilian

z Pleszowic, herbu Bończa, (ur. ok. 1620 w ziemi przemyskiej, zm. 25 kwietnia 1679 w Przemyślu) – dworzanin królewski, kasztelan lwowski od 1654, starosta krośnieński, wojewoda podolski od 1676, senator, poseł i marszałek sejmu (zerwanego przez liberum veto W. Sicińskiego, w 1652), polski polityk i filozof, fundator klasztoru i kościoła w Kalwarii Pacławskiej, projektodawca reform wojskowych, pisarz barokowy podejmujący tematykę polityczną, gospodarczą i wojskową, nazywany polskim Tacytem, moralista, pedagog, mówca, historyk.

Freeze Victor

– fikcyjna postać, pojawiająca się w filmach, grach i komiksach o Batmanie.

Freud Zygmunt

(właściwie Sigismund Schlomo Freud, ur. 6 maja 1856 w Przyborze, zm. 23 września 1939 w Londynie) – austriacki neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy.

Friedman George

– amerykański politolog żydowskiego pochodzenia, absolwent City College of New York, doktorat uzyskał na Cornell University. Jest założycielem i Dyrektorem Generalnym Stratfor. Zajmuje się geopolityką i współczesną doktryną wojenną. Pracował jako doradca w kwestiach bezpieczeństwa dla czołowych amerykańskich dowódców wojskowych. Autor kilku książek, m.in: The Future of War, The Intelligence Edge, America’s Secret War oraz "Następne 100 lat. Prognoza na XXI w." (The Next Hundred Years: A Forecast for the 21st Century) (2009).

Friedman Milton

(ur. 31 lipca 1912 w Nowym Jorku, zm. 16 listopada 2006 w San Francisco) – ekonomista amerykański, twórca monetaryzmu, laureat nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1976 roku. Zdecydowany obrońca i propagator wolnego rynku. W książce Kapitalizm i Wolność proponował minimalizację roli rządu w gospodarce wolnorynkowej, w celu zapewnienia politycznej stabilności i wolności. Jego książka Wolny wybór odegrała wielką rolę w kształtowaniu postaw antysocjalistycznych.

Frisch Max

(urodzony 15 maja 1911 w Zurychu, zmarł 4 kwietnia 1991 także w Zurychu) – szwajcarski pisarz, dramaturg i architekt.

Fritsch Eckehard

Brak informacji o tym autorze.

Fromm Erich

(ur. 23 marca 1900 r. we Frankfurcie nad Menem w Niemczech, zm. 18 marca 1980 r. w Muralto k. Locarno, Tessin w Szwajcarii) – niemiecki filozof, socjolog, psycholog i psychoanalityk pochodzenia żydowskiego.

Frommel

(ur. 16 lipca 1854 w Augsburgu, zm. 6 kwietnia 1912) – niemiecki lekarz położnik i ginekolog.

Frossard André

(ur. 14 stycznia 1915 w Colombier-Châtelot − zm. 2 lutego 1995 w Wersalu) – francuski dziennikarz, pisarz i filozof katolicki pochodzenia żydowskiego. Członek Akademii Francuskiej w latach 1987-1995. Przyjaciel Jana Pawła II.

Frost Robert

(ur. 26 marca 1874 w San Francisco, zm. 29 stycznia 1963 w Bostonie) – poeta amerykański, uznawany za największego amerykańskiego poetę XX wieku oraz za jednego z największych poetów piszących po angielsku w XX wieku. Czterokrotny laureat nagrody Pulitzera.

Frusciante John

(ur. 5 marca 1970 w Nowym Jorku) – amerykański muzyk, gitarzysta, wokalista, autor tekstów i producent muzyczny. Najdłużej związany z alternatywnym zespołem Red Hot Chili Peppers, z którym nagrał i wydał pięć albumów studyjnych. W 1994 roku Frusciante rozpoczął karierę solową – pod własnym nazwiskiem wydał dziewięć albumów oraz dwa wraz z Joshem Klinghofferem i Joe Lally w ramach formacji Ataxia. 20 stycznia 2009 ukazała się jego najnowsza płyta zatytułowana The Empyrean. Jego solowe nagrania są różnorodne gatunkowo – w jego albumach przewijają się style od rocka awangardowego przez ambient i muzykę z nurtami nowej fali po muzykę elektroniczną uzupełnianą o riffy gitarowe. Czerpiąc inspiracje od gitarzystów z różnych stylów muzycznych (często z jazzu i folku), Frusciante w swojej karierze położył nacisk na melodię i emocje. Muzyk preferuje nieskomplikowanie skonstruowane gitary (Gretsch White Falcon) i analogowe nagrywanie utworów, co prowadzi do zmniejszenia wyraźności nagrań i trudności w odsłuchu (Niandra Lades and Usually Just a T-Shirt i Smile from the Streets You Hold). Nagrywa we własnym studiu mieszczącym się w jego domu w Kalifornii. .

Fuchs Marierose

Brak informacji o tym autorze.

Fuentes Carlos

(ur. 11 listopada 1928) – meksykański pisarz, eseista i publicysta, "żelazny" kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Jeden z najwybitniejszych współczesnych autorów hiszpańskojęzycznych, współtwórca boomu na literaturę iberoamerykańską. Laureat Nagrody Cervantesa (1987).

Fukuyama Francis

(ur. 27 października 1952 w Chicago) – amerykański politolog, filozof polityczny i ekonomista.

Fuller Margaret

(ur. 23 maja 1810, zm. 19 lipca 1850) – pierwsza kobieta-dziennikarka pracująca dla znaczącego tytułu prasowego (New York Tribune), bojowniczka o prawa kobiet, związana z transcendentalizmem.

Fuller Thomas

(1608–1661) angielski duchowny i historyk.

Funes de Louis

właśc. Louis Germain David de Funès de Galarza (ur. 31 lipca 1914 w Courbevoie, zm. 27 stycznia 1983 w Nantes) – francuski aktor komediowy, scenarzysta i reżyser, pochodzenia hiszpańskiego.

Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Kto jeszcze chciałby się wyrwać z wyścigu szczurów?

Wymagane zalogowaniezamknij

Lub błyskawiczna rejestracja